מוזיאון

באתר זה מה זה (זהמהזה) zemaze.co.il, מיזם שיתופי חברתי להעלאת סרטונים מכל העולם עם כתוביות בעברית, תמצאו סרטונים תחת הערך מוזיאון.

דיסנילנד לאנשים שאוהבים פולקסווגן

דיסנילנד לאנשים שאוהבים פולקסווגן. תרגום תוכן, סרטון מערוץ היוטיוב © Volkswagen Nutzfahrzeuge (בתרגום חופשי – רכב מסחרי של פולקסווגן). זהו ערוץ היוטיוב הרשמי של פולקסווגן לכל הנהגים, המעריצים והחברים של דגמי החברה המסחריים: קאדי, קראפטר, אמארוק, מולטיוואן, קליפורניה, טרנספורטר, וקראוול. בסרטון הפעם, סיור במוזיאון המכוניות הנדיר של גבריאל איגלסיאס, הסטנדאפיסט והשחקן האמריקאי הידוע גם בשם @fluffyguy שבשנת 2018 היה אחד מ-10 הקומיקאים הטובים בעולם.

כניסה לאצטדיון עם T1

צריך שם די גדול כדי למלא את אצטדיון דודג'ר בלוס אנג'לס ביותר מ-50,000 איש. גבריאל עשה את זה והתגלגל לבמה בטנדר טרנספורטר T1. הסיבה לכך היא שהקומיקאי האמריקאי ידוע לא רק בבדיחות שלו, אלא גם בתשוקה הגדולה שלו לפולקסווגן.  במוזיאון שלו יש הרבה מסחריות, בעיקר T1s ו-T2s. כלי הרכב במצב ללא רבב וכולם ניתנים לנהיגה. גבריאל קורא למקום שלו 'דיסנילנד לאנשים שאוהבים פולקסווגן'.  

סיפור אהבה מגיל 19

המוזיאון נמצא בלונג ביץ' שבקליפורניה. מהטרנספורטר 'איירון מן' המותאם אישית שלו ועד לטרנספורטר העתיק איתו הכל התחיל, "המכונית הראשונה שלי היתה פולקסווגן טרנספורטר משנת 1968. אח שלי עזר לי להשיג אותה והיינו צריכים לעבוד עליה ביחד כדי להפוך אותה למשהו. באותם ימים גבריאל יותר דחף את המכונית מאשר נהג בה. "לא היו לי המשאבים לעשות את מה שרציתי ומשם התחילה האהבה". על המכונית ההיא גבריאל לא שמר אבל יש לו אחת שניראת בדיוק כפי שהוא היה משפץ את ההיא אם היה יכול כשהיה בן 19.

T2 מסדרת הטלוויזיה

אנחנו נעצרים ליד טרנספורטר T2 ירוקה, גבריאל מספר את הסיפור שלה. המכונית שיחקה בסיטקום שהיה לו בנטפליקס שנקרא 'מר איגלסיאס'. הסדרה מבוססת על מורה בבית הספר שנוהג בפולקסווגן הזאת, "זו בהחלט מכונית של אנשים" (פירוש השם פלקסווגן בגרמנית). "עשיתי משהו קטן, הרבה אנשים לא יודעים את זה, החלפתי במכונית הזאת את המנוע למנוע טורבו של סובארו. היא נוסעת הרבה יותר מהר ממה שצריך. זה עדיין מנוע בוקסר, זה מתאים יפה ומאוד שקט. אתה מניע ומרגיש כאילו זה לא פועל כי אנחנו כל כך רגילים  לצליל ורטט מסוימים. 

"אני לא אומר שהרכב מאוד אמין, הוא כבר נטש אותי בצד הדרך מסיבות שונות". המראיין מתלוצץ עם גבריאל שהוא בטוח שגבריאל יכול לתפוס טרמפ. גבריאל עונה שהיום יש לו סיכוי ממש טוב לקבל טרמפ אם יוציא את הרגל החוצה או ירים את האגודל אבל זאת כבר לא הנורמה, אם אתה בצד הדרך רוב הזמן אנשים יעברו על פניך. אבל הוא מוסיף שיש לו הרגשה שיש לי פנים כאלו שלאנשים תיהיה נטייה לעצור ולומר – "היי, אני יכול לעזור?"  

הרכבים מתחת לשנתון 1974 בגלל תקנות הערפיח

אנחנו מגיעים לרכבים הוותיקים יותר. טרנספורטרים משנת 1968 ו- 1974. 1974 היא השנה האחרונה בדרום קליפורניה לפני תקנות הפליטות שזה עניין גדול במיוחד במדינת קליפורניה. כל מכונית אחרי 1974 צריכה לעבור בדיקות ערפיח ואתה נתקל בוודאות בהנחיות ובתקנים. גבריאל מסביר – "אז 74 הוא הסף, אמרתי שאני לא רוצה בעיות, 1974 היא השנה הגבוהה ביותר".

'אוטובוס מהיר'

אנחנו נעצרים ליד טרנספורטר עם לוחית רישוי 'אוטובוס מהיר'. זאת יצירת אמנות אבל אתה עדיין יכול לעלות על הכביש המהיר ולעקוף איתה מכוניות. עד כמה זה מהיר? גבריאל אומר שהגיע איתה ל- 145 קמ"ש. גבריאל מדגיש שזה לא רכב לשימוש יום-יומי אבל זה היה יכול מאוד להיות.

אנחנו ממשיכים בסיור, גבריאל נעצר ליד פתק פוסט-איט 'אל תנהג' המודבק על אחד הרכבים. גבריאל מסביר שכל שבוע עוברים בין המכוניות לוודא שהכל בסדר ואם משהו לא כשורה משאירים לו פתק להודיע ​​לו שלא ינהג ברכב. הנרי הוא למעשה הג'נטלמן האחראי על כל השחזורים והעבודה הקשה על המכוניות האלה לעשות אותן יפות. גבריאל אומר שלקח לו זמן להתרגל לכך שחייבים לטרוק בחוזקה את דלתות המכוניות. אלה יצירות אמנות כל כך יפות אבל לרוע המזל אתה לא יכול להיות עדין איתן, זאת לא ב.מ.וו מודרנית… ליד טרנספורטר בצבע אפור ולבן גבריאל מסביר שבמקור המכונית היתה לבנה, גרמני רכש אותו ולקח אותה לגרמניה. חבר של גבריאל מצא אותה אחרי כמה שנים והמכונית חזרה לקליפורניה. גבריאל לא אהב את הצבא הלבן וביקש מהנרי להפעיל עליה את קסמיו, מבחוץ ומבפנים. היא היתה בסיסית וללא כרום.

כמו קנבס שאפשר לצבוע עליו

אנחנו נעצרים ליד טרנספורטר נוספת בצבע בורדו ולבן, שנת 1965. גם זאת הגיעה בצבע לבן, גבריאל אמר להנרי שזה כמו קנבס שאפשר לצבוע עליו.  גבריאל אומר שזאת ממש אמינה ויכולה לשמש כרכב יום-יומי. גם היא יכולה כמו ה- 'אוטובוס המהיר' לעקוף על הכביש מכונית אחת או שתיים. המנוע של פולקסווגן, למרות שנעשו בו כמה התאמות. נעצרים ליד טרנספורטר נוספת משנת 1961. גבריאל מתלוצץ על כך שאנשים מקניטים אותו שהוא לא תמיד זוכר את נתוני המכוניות. "זה כי יש לי כל כך הרבה מהן, מצטער!" לכן הוא שם לעצמו פתקים על הרכבים לתזכורת. נעצרים ליד טרנספורטר עם לוחית זיהו '23 אמיתי'. גבריאל מסביר שרכבים רבים שופצו עם אביזרים ותוספות שונות, בין היתר גם חלונות. לרכב הזה היו 23 חלונות במקור. זה הרכב עליו הם שמרו הכי קרוב למקור והוא כמעט כפי שירד מפס הייצור, ללא הרבה תוספות ושינויים.

זחל שהפך לפרפר

ליד טנדר T1 נוסף בצבע בורדו גבריאל מספר שעם הרכב הזה הוא נפל. הוא התלהב על סמך התמונות שראה והמחיר האטרקטיבי. בסופו של דבר הנרי וגבריאל השקיעו  ברכב הזה עוד ועוד ללא הפסקה. "זה עלה לי הרבה יותר. אמרתי, או קיי, אתקן את זה וואת זה,  זה יהיה טוב יותר. וברגע שהתחלתי לתקן דבר אחד רציתי לתקן עוד דבר. ואז הנרי אמר, אתה יודע, אם רק ניתן לזה קצת יותר אהבה ותשומת לב נוכל להפוך את זה למשהו… זה כמו פרפר, זה התחיל כמו זחל קטן ומכוער ועכשיו זה היופי הזה. האוטובוס הזה הפך מלהיות אחד שפשוט שנאתי להיות הכי מפורסם כי בעצם נהגתי באוטובוס הזה לבמה בהופעה הכי גדולה שעשיתי אי פעם וזה שודר בנטפליקס. לעלות לבמה באצטדיון דודג'ר לעיני 50,000 צופים, זה היה רגע הכתר של המכונית הזו ושלי".

רעם טרופי

לרכב הבא בצבע כחול לבן קוראים 'רעם טרופי'. גבריאל מסביר שהרכב נראה טרופי, גם הפנים מאוד לא מסורתי. זה קצת כמו בית חוף. יש לך צידניות, מערכת סאונד מעולה, זה בטוח אוטובוס מסיבות. המראיין שואל את גבריאל מה אלו פתחי האוורור ברכב שליד. גבריאל מסביר שזה אביזר שאתה יכול להזמין. לדברי גבריאל זה מגניב, כשהם השיגו אותם לראשונה הם ניסו להבין איפה שמים אותם.

איירון מן

הרכב האחרון בשורה בשילובי צבעים שבהחלט לא היו זמינים כאשר זה יצא, חום וכתום. גבריאל כבר לא זוכר את הצבע המקורי של הדגם הזה משנת 1967. הם קראו לטרנספורטר הזה 'איירון מן' בגלל הצבעים. גבריאל מעריץ גדול של מארוול. אנשים גם אומרים שאלה הצבעים של הקליבלנד בראון, קבוצת הכדורגל האמריקאית. זה כמו צבע בירה וקצת כתום , זה זורח כל כך יפה בשמש. גבריאל מספר שבכל פעם שהוא נוסע עם המכונית הזאת אנשים בוהים ואומרים שזה זורח כמו השמש. "זה בהחלט הרכב שהכימושך את העין מבין הרכבים שלי".

הזמנה למפעל בהנובר

בסוף הסרטון המנחה שואל את גבריאל אם הוא היה אי פעם בהנובר, גרמניה במפעל, גבריאל עונה שהיה במפעל וולפסבורג אבל לא בהנובר. המנחה מסביר לגבריאל שרוב המכוניות במוזיאון שלו נבנו בעצם בהנובר ומזמין אותו לארוחת צהריים וביקור במפעל. המנחה שואל את גבריאל אם יש לו משאלות, גבריאל עונה שתמיד רצה דגם דלת אסם משנת 1950, השנה הראשונה שהם יצאו. גבריאל מספר שפגש כמה בעלי רכב כאלה שמבקשים רבע מיליון והתגובה שלו היתה 'אוקיי, זה בסדר, אני אקנה פוסטר'. אגב, 2 פרטים שלא צויינו בסרטון, שווי הרכבים של גבריאל 3 מיליון דולר והרבה מהם נרכשו בעזרת חבר'ה של ג'יי לנו שעזרו לגבריאל למצוא רכבים מיוחדים.

 

מוזיאון הכישלונות

מוזיאון הכישלונות. סרטון מערוץ היוטיוב של © Tom Scott 

טום סקוט הבריטי (נולד ב- 1984) הוא מחנך, מפתח ויוטיובר. הסרטונים שלו עוסקים בידע והעשרה הקשורים למקומות בעולם. נכון לחודש יוני 2023 הערוץ צבר 6.000,000‏‏ ‏מנויים‏ ו- 1,611,392,875 צפיות. תוכלו למצוא את טום בטוויטר בפייסבוק  ובאינסטגרם. הסרטון הפעם – מוזיאון הכישלונות. תרגום לעברית tomer362 /Supermoo