סוללת ליתיום יון

באתר זה מה זה (זהמהזה) zemaze.co.il, מיזם שיתופי חברתי להעלאת סרטונים מכל העולם עם כתוביות בעברית, תמצאו סרטונים בהם מוזכר הערך סוללת ליתיום יון.

איך פועלת הטסלה

איך פועלת המכונית החשמלית? טסלה דגם S. ערוץ היוטיוב של סבין מתיו  Learn Engineering  למד הנדסה מציע שיעורי הנדסה איכותיים ומסביר טכנולוגיות מסובכות בצורה פשוטה. נכון לחודש דצמבר 2019 הערוץ צבר 3,060,076 מנויים ו- 244,269,902 צפיות. הסרטון הנוכחי מסביר כיצד פועל המנוע במכונית החשמלית. תרגום לעברית: יונתן חיימוב.

המכונית החשמלית, הוא סוג של רכב מונע מצבר, שבו משתמשים באנרגיה כימית האצורה בחבילת מצברים נטענים. המצבר הנפוץ כיום לשימוש בכלי רכב חשמליים מבוסס על סוללת ליתיום-יון (lithium ion). ההספק הנחוץ עבור רכב חשמלי מונע מצבר מתקבל מהמנוע החשמלי בלבד, כך שברכב זה אין צורך במנוע בעירה פנימית, במכל דלק או בתא דלק. (לקוח מויקיפדיה)

אילון מאסק בדרך לרכוש את ג'נרל מוטורס

תרגום תוכן, סרטון מערוץ היוטיוב © Elon Musk Live מעודכן לתאריך 01/12/2022 

אילון מאסק בדרך לרכוש את ג'נרל מוטורס 

מאסק בדרך לבצע השתלטות עוינת על היריבה הגדולה ביותר שלו בתעשיית הרכב. ג'נרל מוטורס בסכנה ואילון מנצל את ההזדמנות לרכוש את המתחרה שלו. מדוע ג'נרל מוטורס בסכנה ומה הסיבה להשתלטות העוינת האפשרית? סקירת התקופות האפלות של GM והסיבה שטסלה תהיה בלתי מנוצחת וללא תחרות בעתיד הקרוב.

GM במצב קטסטרופלי

האם ג'נרל מוטורס באמת במצב קטסטרופלי? אף אחד לא יכול להגיב על כך. אבל מספר מקורות חשפו שהחברה מתכננת לסגור את המפעלים שלה. אין הכחשה שהמטרה של טסלה תמיד הייתה להפוך את העולם הזה לטוב יותר ומקום יותר בר קיימא לבני אדם. לשם כך החברה ניסתה כמיטב יכולתה לשבור את התקרה אבל הפעם זה משהו רציני, טסלה עומדת להשתלט על אחת מחברות הרכב הגדולות ביותר,

במרוץ מתמיד לחדשנות יצרניות הרכב חייבות לקחת סיכונים משמעותיים. מובילת השוק GM היא אחת מהן ורוצה לשנות את העולם עם רכבים חשמליים ורכבים אוטונומיים. החברה מתכננת ליצור עולם שבו רק רכבים חשמליים ורכבי SUV חשמליים יהיו אפשריים ונגישים לכולם. אבל קל יותר להכריז על זה מאשר לבצע. כדי להפוך את זה למציאות החברה צריכה הון במטרה להכפיל את ההשקעה. החברה הכריזה על הפסקת הייצור של השברולט וולט, יותר מזה, הם תיכננו לסגור כמה מהמפעלים ולפטר אלפי עובדים. החברה הצהירה בבירור על תוכניתה לשים את הדגש על משאיות, רכבי שטח וקרוסאוברים במקום רכבים שגרתיים ושהיא מעוניינת לתעדף את ההתמקדות שלה בעיצוב הסוללה החשמלית שהיא העתיד של תעשיית הרכב. בהשקעה בכלי רכב חדשים GM מתכננת לתעדף את עיצובי הסוללות מהדור הבא. בתחילת העשור הבא עיצוב 5 רכבים יהווה יותר מ- 75% מנפח המכירות העולמי של החברה. לדברי המנכ"לית מרי בארה החברה מייעלת את תיק הרכב הנוכחי שלה, ההשקעות ברכבים חשמליים ואוטונומים יגדלו. החברה חשפה בשנה שעברה כמה רכבים חשמליים חדשים כולל חמישה קרוסאוברים, שני מיניוואנים, שבעה רכבי שטח ועוד שיגיעו לשוק בשנים הבאות.

תגובות נגד מול GM

השינוי האדיר כרוך בעלויות לביצוע החזון. החברה הודיעה על השבתת 3 מפעלי הרכבה ו- 2 מפעלי הנעה, מה שאומר שהם יפטרו 1,500 אנשים. יישום התוכנית יקרה בשנת 2023, הייצור של דגמים מפורסמים כמו הקדילאק CT6, ביואיק לה קרוס ושברולט קרוס ייפסק. ג'נרל מוטורס מתמודדת עם תגובות נגד לאחר שהכריזה על ההחלטה הזאת. תאגידי עובדים ותושבי האזורים בהם המפעלים מספקים עבודה הביעו מורת רוח ודאגה מכך. הם הראו את הטינה שלהם כנגד החלטת החברה להפסקת הפעילות במספר מקומות ולגדוע מספר עצום של משרות. יש כאלה הטוענים כי זהו מהלך חיוני לארגון שכן החברה נאבקת בשינוי העדפות הצרכנים ובטכנולוגייה. אבל יש כאלה הטוענים שמדובר ביוזמה חסרת רגישות מטעם החברה. אילון מאסק מפורסם באהדה לטבע וכפילנתרופ, לפיכך היה עליו לעשות צעד בתרחיש הזה. אחרי הכל הרבה משרות נעלמות כאשר האינפלציה של העולם כבר בשיאה. בזמן שאנחנו מעריכים את הגישה של GM לחשיבה לגבי העתיד הפעולה הנוכחית שננקטה ע"י החברה מאוד מעורפלת. סגירת המפעלים היא ההזדמנות המושלמת לטסלה להרחיב את האופקים שלה.

טסלה מגיעה כדי לעזור

כאשר GM הודיעה על הכוונות לסגירת המפעלים אילון מאסק הגיע ושינה את המשחק כשאמר בראיון שהוא אולי ישקול לקנות את אחד מפעלים באוהיו. בראיון אחר מאסק אמר שהוא בהחלט ישתלט על המפעלים האלו ושטסלה תגלה עניין אם GM יחליטו למכור. בכל אופן התוכנית הזאת תקרה בשנה הבאה כאשר המפעל כבר לא ייצר רכבים. החדשות לא הפתיעו אנשים, זאת לא הפעם הראשונה שטסלה החליטה להשתלט על מפעלים, היא עשתה זאת בשנים קודמות. בשנת 2010 טסלה השתלטה על מפעל Nummi בקליפורניה שהיה בבעלות טויוטה ו- GM ונסגר ורכשה אותו ב- 42 מיליון דולר. לאחר ההשתלטות טסלה בנתה מחדש את כוח העבודה במפעל ואחרי שמונה שנים זה שינה לחלוטין את התמונה. החברה העסיקה הרבה יותר עובדים מאשר במפעל הקודם, זה הגדיל את קצב ייצור כלי רכב החשמליים ב- 300,000 יחידות לכל שנה. התוכנית של לטסלה להשתלט על מפעל קיים במקום לפתח מפעל חדש מאפס הייתה מוצלחת למדי, זה לא רק צימצם עלויות וזמן לחברה אלא גם בנה את אמון הלקוחות מכיוון שזה הגדיל את שיעור התעסוקה. מלבד זאת טסלה כבר תכננה לבנות מפעלים חדשים בסין אירופה וצפון אמריקה, השתלטות על מפעלים קיימים תהיה גישה הרבה יותר קלה עבור החברה.

טסלה מול GM

הקשרים בין טסלה ל-GM פחות ידידותיים ממה שאתם חושבים. לאחר שאילון מאסק רכש את טוויטר ג'נרל מוטורס החליטו להפסיק את הפרסום ברשת החברתית. החברה הצהירה שהיא משהה את הפרסום אחרי שטוויטר חשף את התנאים וההגבלות החדשים של GM. החברה הודיעה שתמשיך להשתמש בטוויטר ליצירת קשר עם לקוחות העסק. ג'נרל מוטורס היא אחת החברות הראשונות שהכריזו על הוצאה של מיליארדי דולרים במטרה להתחרות מול טסלה בשוק המכוניות החשמליות. הבעיה לא נעצרה כאן. בדיוק כשמאסק מתכנן להשתלט על מפעלי GM חברה אחרת יצאה נגד התנאים וההגבלות של טוויטר. אחד הדוברים של פורד מוטורס הודיע שגם הם מפסיקים לפרסם בטוויטר.

היריבות בין שתי החברות היא יותר מסתם עסקת טוויטר. השתיים באיבה מתמדת אחרי שג'ו ביידן הכריז על GM כיצרנית הרכב הגדולה ביותר במדינה. טסלה פתחה שני מפעלים חדשים בשנת 2022, אחד באוסטין טקסס והשני בברלין בגרמניה. מאסק חשף שהחברה תספק פי  1.5יותר כלי רכב לאחר הקמת המפעלים. בהתחשב בכל זה האוהדים מעולם לא הבינו למה ביידן נתן ל-GM את ההכרה שהייתה שייכת לגמרי לטסלה. לחברה של אילון מאסק יש יותר מ- 60 אחוז מנתח השוק בארה"ב אולם מנכ"ל GM הצהירה בראיון שהחברה שלה יכולה בקלות למכור יותר רכבים חשמליים מטסלה עד 2025. לפי הסטטיסטיקה של 2021 טסלה מכרה בסביבות 353 מיליון ארבעה מאה אלף ו-171 מכוניות לאמריקאים שזה פי 14 יותר מאשר שברולט, המכונית המפורסמת ביותר של ג'נרל מוטורס. זה אומר שטסלה עדיין הרחק קדימה במירוץ בניגוד למה שביידן ויריבים אחרים מאמינים. כל זאת מוכיח שטסלה ו-GM תמיד תהיינה יריבות. כל אחת מהן תמיד תראה את החולשות של האחרת כהזדמנות להוביל את השוק.

האם טסלה תרכוש את מפעלי ג'נרל מוטורס?

בעקבות הנושאים הנוכחיים מאסק וג'נרל מוטרוס מסוכסכים כבר זמן מה, אז יש  סיכוי גבוה שמאסק יקנה את המפעלים רק כדי להוכיח נקודה. אם יש דבר אחד עם מאסק זה שהוא תמיד אוהב להפתיע. אבל ברור שגם אם אילון מאסק ישתלט על המפעלים הוא יעלה נקודות מוצקות כדי לבסס את עמדתו. בראיון עם לסלי סטאהל אילון מאסק חשף  שהוא תומך בחזון של היריבה יצרנית הרכב GM למרות ההבדלים ביניהם. הוא אמר שהוא תמיד יתמוך ברעיון להגביר את ההשקעות בכלי רכב חשמליים, אחרי הכל זאת הייתה מטרתה היחידה של טסלה. מאסק אמר שתמיד רצה לזרז את הפיתוח של מכוניות חשמליות כתחבורה ידידותית לסביבה ותמיד רצה להגן על האנושות בכל מחיר. מלבד דאגותיו של מאסק לאנושות אנחנו בטוחים שלמאסק יש תועלת אישית מהשתלטות על מפעלים, הוא יכול להתחיל לייצר יותר רכבים חשמליים.