מדיניות כלכלית

באתר זה מה זה (זהמהזה) zemaze.co.il, מיזם שיתופי חברתי להעלאת סרטונים מכל העולם עם כתוביות בעברית תמצאו סרטונים תחת הערך מדיניות כלכלית.

התרסקות הלירה הטורקית

התרסקות הלירה הטורקית

התרסקות הלירה הטורקית

בסוף שנת 2021 הלירה הטורקית התמוטטה. הנשיא ארדואן דחה את האזהרות על הסכנות של הורדות הריבית האחרונות. המטבע, שאיבד כ-40% מערכו מול הדולר מאז שהבנק המרכזי החל להוריד את עלויות הגיוס בספטמבר, ירד בחודש ינואר 2022 לשיא חדש של  18.36 לירה טורקית מול הדולר. המסחר בבורסה הראשית של טורקיה הופסק בפעם השנייה ברציפות בעקבות ירידה של 5% במדד הדגל. הנשיא הטורקי אמר בנאום בטלוויזיה "אל תצפו לשום דבר אחר ממני, כמוסלמי, אמשיך לעשות כל מה שהגזירות הדתיות ידרשו". נכון לתאריך 04/03/2022 ערך הלירה הטורקית היה 0.23 ש"ח.

התרסקות הלירה הטורקית

פטריק בויל הוא מנהל קרן גידור, פרופסור באוניברסיטה ובנקאי השקעות לשעבר. בערוץ היוטיוב שלו © Patrick Boyle סרטונים עם הסברים עדכניים על מה שקורה בשווקים בעולם, נגזרים פיננסיים, בין היתר תמצאו מידע כיצד סוחרים משתמשים בכלים כמותיים ותלמדו על סטטיסטיקה ומימון תאגידי. בערוץ גם ראיונות עם כמה מהאנשים המעניינים ביותר בתעשייה הפיננסית וסרטים דוקומנטריים.

קורס זריז | מיתון, היפר-אינפלציה וסטגפלציה | כלכלה #13

קראש קורס (קורס זריז) CrashCourse הנו ערוץ יוטיוב חינוכי, מנחי הערוץ הם האנק גרין (כימיה ופילוסופיה), פיל פלייט (אסטרונומיה), ניקול סוויני (סוציולוגיה), קארי-אן פילבין (מחשבים ומדעים), קרייג בנזין (קולנוע והיסטוריה), מייק רוגנטה (מיתולוגיה), ג'ייקוב קליפורד ואדריאן היל (כלכלה) וג'ון גרין (היסטוריה). נכון לחודש אפריל 2018 הערוץ צבר 7,477,732 מנויים ו- 810,686,895 צפיות. הסרטון הנוכחי מנתח מפולות כלכליות לאורך ההיסטוריה. תרגום לעברית: Amir Jacobi

מיתון הוא מונח במקרו כלכלה שפירושו תקופה ארוכה יחסית של פעילות כלכלית מואטת בכלל המשק. מיתון בדרך כלל גורר עמו ירידות מחירים, צמצום של הייצור והמסחר וירידה בתעסוקה. אחת ההגדרות המקובלות של מיתון היא צמיחה שלילית של המשק (היינו, צמצום בתוצר) בשני רבעונים רצופים (ראו להלן). היפר-אינפלציה (או אינפלציה דוהרת) היא כינוי לתהליך אינפלציוני שיצא מכלל שליטה (סיחרור מחירים), כאשר, בדרך כלל, שיעור האינפלציה הולך וגדל מבלי להגיע לשווי משקל. עליית המחירים המהירה בהיפר-אינפלציה צפויה להביא לאובדן מהיר של ערך הכסף, לשינויים מוניטריים ואף להתמוטטות המערכת הכלכלית. סְטַגְפְלַצְיָה (מאנגלית: stagflation) היא מצב בו שיעור האינפלציה גבוה, הצמיחה הכלכלית מאטה ושיעור האבטלה נשאר גבוה. הסטגפלציה מעלה דילמה בפני קובעי המדיניות הכלכלית, מאחר שפעולות שנועדו לרסן את האינפלציה עלולות להחמיר את המיתון הכלכלי ולהפך. המונח נטבע על ידי איאן מקלאוד (Iain Macleod), ששילב בין המילים סטגנציה ואינפלציה בנאום בפרלמנט הבריטי ב-1965. (לקוח מויקיפדיה)