מדע החשיבה

באתר זה מה זה (זהמהזה) zemaze.co.il, מיזם שיתופי חברתי להעלאת סרטונים מכל העולם עם כתוביות בעברית תמצאו סרטונים תחת הערך מדע החשיבה.

מדע החשיבה

מדע החשיבה. ערוץ היוטיוב החינוכי וריטסיום © Veritasium "אלמנט של אמת" הוקם בשנת 2011 על ידי מנחה הטלוויזיה דרק מולר Derek Muller. בערוץ סרטוני הסבר במגוון נושאים כמו פיזיקה מדע וטכנולוגיה. מספר סרטונים של הערוץ זכו בפרסים בפסטיבלי מדע. נכון לחודש ינואר 2023 הערוץ צבר 13,300,000 מנויים ו- 1,901,575,978 צפיות. הסרטון הפעם- מדע החשיבה. איך המוח עובד, איך אנחנו לומדים ולמה לפעמים אנחנו עושים טעויות טיפשיות. חשיבה דורשת מאמץ וזה קצת לא נוח. כמו שאנחנו מבזבזים הרבה זמן בהתבטלות המוח שלנו עושה את אותו הדבר.

לרובנו, חשיבה היא פעולה לא נעימה. אנחנו ננסה להתחמק ממנה מתי שנוכל. חשיבה היא לא נוחה ודורשת מאמץ. התהליך של הקבצת מספר דברים ביחד לפי ידע קודם נקרא 'חלוקה לנתחים'. תוכלו לזכור 4-5 נתחים בזיכרון הקצר בו זמנית. ככל שהנתחים יותר גדולים כך תוכלו לזכו יותר מידע בו זמנית. למידה היא תהליך של יצירת נתחים על ידי חיבור ואחסון מידע בזיכרון טווח ארוך. כשאדם רק לומד לקשור שרוכים הוא לעתים מלחין איזה מנגינה שתזכיר לו מה השלבים תוך כדי שימוש בתהליך בכלל הזיכרון לטווח קצר. אך לאחר מספר פעמים של ביצוע הפעולה היא בסופו של דבר תהפוך לאוטומטית. מוזיקאים וספורטאים קוראים לזה 'זיכרון שריר'. למרות שכמובן הזיכרון לא בשריר, הוא עדיין במוח. ב-  99% מהפעמים מה שעשוי להיראות כיכולת 'על אנושית' מסתכם ביכולות אוטומטיות שפותחו על ידי תרגול חוזר.