משבר עולמי

באתר זה מה זה (זהמהזה) zemaze.co.il, מיזם שיתופי חברתי להעלאת סרטונים מכל העולם עם כתוביות בעברית תמצאו סרטונים תחת הערך משבר עולמי.

רוסיה שולחת אסירים לאוקראינה

מעודכן לתאריך 06/11/2022

רוסיה החלה לאסוף אסירים כדי לשלוח אותם לאוקראינה. בעודו ממשיך לצבור חיילים למלחמתו באוקראינה ולדימיר פוטין חתם על חוק המתיר התגייסות צבאית של אנשים שביצעו פשעים חמורים כמו רצח, שוד, גניבה או סחר בסמים. מהצד השני, אוקראינה דיווחה שרוסיה החלה לגייס אסירים עם HIV והפטיטיס C לצבא.

סרטון מערוץ היוטיוב מהנולוגיה © Mahanology המעלה סרטונים המציגים השקפה מציאותית של פוליטיקה, היסטוריה, כלכלה ותרבות גלובלית. מקור שם הערוץ בשמו של אלפרד תייר מהן Alfred Thayer Mahan, גֵאוֹ-אסטרטג והוגה תאוריית העוצמה הימית. רעיונותיו השפיעו על מקבלי החלטות ברחבי העולם ותרמו למרוץ החימוש הימי שקדם למלחמת העולם הראשונה. 

בירת הכסף המלוכלך של העולם

הכסף המלוכלך של העולם

אוליגרכים רוסים שמרו את כספם בלונדון במשך עשרים שנה בעידוד עורכי הדין והפוליטיקאים של בנקאים בריטים. מבקרים אומרים ש- 'מכבסת לונדון' מנקה כסף מלוכלך מקלפטוקרטים בכל רחבי העולם. הסרטון בוחן מאיפה מגיע כסף מלוכלך, איך הלבנת הון עובדת ומדוע נדרשה הפלישה של רוסיה לאוקראינה כדי לשים את הנושא הזה באור הזרקורים. מוואן הייד פארק ועד בישופ אווניו. היכן נשמרים כספי האוליגרכים בלונדון?

הכסף המלוכלך של העולם

פטריק בויל הוא מנהל קרן גידור, פרופסור באוניברסיטה ובנקאי השקעות לשעבר. מעלה בערוץ היוטיוב שלו © Patrick Boyle סרטונים עדכניים על מה שקורה בשווקים בעולם. בין היתר תמצאו בערוץ מידע על מסחר בכלים כמותיים ומימון תאגידי. בערוץ גם ראיונות עם האנשים המעניינים ביותר בתעשייה הפיננסית.

רוסיה: נייצא גז דרך טורקיה

רוסיה: נייצא גז דרך טורקיה מעודכן לתאריך 16/10,2022

רוסיה: טורקיה היא האלטרנטיבה החדשה שלנו לאירופה. נשיא רוסיה ולדימיר פוטין אמר כי רוסיה תוכל לייצא יותר גז דרך טורקיה. פוטין מנסה ולהפוך את טורקיה למרכז אספקה חדש לאירופה.

סרטון מערוץ היוטיוב מהנולוגיה © Mahanology המעלה סרטונים המציגים השקפה מציאותית של פוליטיקה, היסטוריה, כלכלה ותרבות גלובלית. מקור שם הערוץ בשמו של אלפרד תייר מהן Alfred Thayer Mahan, גֵאוֹ-אסטרטג והוגה תאוריית העוצמה הימית. רעיונותיו השפיעו על מקבלי החלטות ברחבי העולם ותרמו למרוץ החימוש הימי שקדם למלחמת העולם הראשונה. 

גרמניה לפוטין: אנחנו המנהיג הצבאי של אירופה

האם רוסיה מנצחת במלחמה הכלכלית

מלחמת רוסיה אוקראינה
מלחמה כלכלית היא מלחמה לכל דבר ולסנקציות על רוסיה תיהיה השפעה משמעותית לא רק על כלכלת רוסיה אלא גם על יכולתה לנהל את המשך המלחמה.
מלחמת רוסיה אוקראינה
בעוד שעיקר הפגיעה במדינות אירופה כתוצאה מהסנקציות תורגש בחורף הקרוב ולדימיר פוטין הכריז בנאום בחודש אוגוסט 2022 כי רוסיה עברה את הסנקציות הכלכליות הקשות שהטילו עליה מדינות המערב. לדברי פוטין התחזיות הקודרות לגבי עתיד הכלכלה הרוסית לא התגשמו והסנקציות פגעו בכלכלות זרות הרבה יותר מאשר ברוסיה. הוא הוסיף כי "הנשק של הסנקציות הוא חרב פיפיות ומדינות אירופה הטילו מכה רצינית לכלכלותיהן בעצמן. פוטין התגאה בכך שרוסיה השיגה שליטה על האינפלציה של 17.6 אחוזים, ואמר שהיא מתחת לרמות בחלק ממדינות אירופה.

סין ורוסיה: נשלוט בעולם ביחד

מעודכן לתאריך 18/09/2022

שלום שלום ואין שלום… נשיא סין שי ג'ינפינג קרא לרוסיה לתמוך זו בזו במניעת מעצמות זרות לחולל 'מהפכות צבעוניות' במדינות קומוניסטיות לשעבר. לדבריו, סין ורוסיה יכולות ליצור "סדר בינלאומי חדש".

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין ומנהיג סין שי ג'ינפינג רצו לגייס את מנהיגי אסיה מאחורי "סדר בינלאומי חדש" בזמן שנפגשו לפסגה שמטרתה לערער את ההשפעה המערבית. בנאום באוזבקיסטן בפסגת שנגחאי לשיתוף פעולה ביטחוני בראשות סין ורוסיה, אמר שי ג'ינפינג שהמדינות החברות "צריכות לתמוך במאמצים שעשו זו לזו כדי להגן על האינטרסים הביטחוניים והפיתוחים שלהן".

לדבריו, "יבשת אירו-אסיה היא בית לכולנו ושמירה על שלום היא המטרה המשותפת של מדינות הן באזורנו ובעולם כולו וארגון שיתוף הפעולה של שנגחאי נושא באחריות חשובה בעמידה ביעד זה".

שי ג'ינפינג לא הזכיר את אוקראינה שאליה פלשה רוסיה במה שנשיא רוסיה פוטין מכנה "מבצע צבאי מיוחד להגנה על אזורים נשלטים על ידי רוסיה מפני 'רצח עם' של ממשלת אוקראינה".

סרטון מערוץ היוטיוב מהנולוגיה © Mahanology המעלה סרטונים המציגים השקפה מציאותית של פוליטיקה, היסטוריה, כלכלה ותרבות גלובלית. מקור שם הערוץ בשמו של אלפרד תייר מהן Alfred Thayer Mahan, גֵאוֹ-אסטרטג והוגה תאוריית העוצמה הימית. רעיונותיו השפיעו על מקבלי החלטות ברחבי העולם ותרמו למרוץ החימוש הימי שקדם למלחמת העולם הראשונה. 

סין והודו שלחו אלפי חיילים לרוסיה

פוטין מעלה האשמות חמורות נגד ארה"ב

פוטין מעלה האשמות חמורות נגד ארה"ב.. מעודכן לתאריך 16/08/2022. תרגום תוכן, סרטון מערוץ היוטיוב © EBENE MEDIA TV המעלה מידע בנושאים שונים: פוליטיקה, בריאות, חברה, אנשים וכו'.

בנאומו בועידת הביטחון במוסקבה ולדימיר פוטין האשים את ארצות הברית בהארכת הסכסוך בין רוסיה לאוקראינה ובניסיון לערער את יציבות העולם. לדברי פוטין בביקורה של יו"ר בית הנבחרים האמריקני ננסי פלוסי בטיוואן וביקור חברי הקונגרס האמריקני לאחר מכן ארצות הברית מנסה להאריך את הסכסוך הזה ומטפחת את האפשרות של סכסוך באסיה. אפריקה ובאמריקה הלטינית. ההרפתקה האמריקנית עם טייוואן היא לא לא רק טיול של פוליטיקאים חסרי אחריות אלא חלק מאסטרטגיה מודעת שמטרתה לערער את היציבות כדי ליצור מצבים כאוטים באזור ובעולם. לטענתו זאת עליית מדרגה בהפגנת הבוז של  ארה"ב לריבונות של מדינות אחרות והתחייבויותיהן. "ביקורה של ננסי פלוסי בטייוואן היה פרובוקציה מתוכננת ביסודיות, שנועדה לערער את היציבות העולמית." פוטין ההוסיף שמוסקבה יזמה בסוף פברואר את המבצע הצבאי באוקראינה כדי להבטיח את שלום רוסיה ואזרחיה ולהגן על אזרחי דומבס מרצח עם. 

 

משבר המזון העולמי על פי פוטין

משבר המזון העולמי על פי פוטין. נאומו של פוטין במהלך הפסגה ה-14 של מנהיגי מדינות ה-BRICS (ברזיל, רוסיה, הודו, סין ודרא"פ) שהתקיימה בסוף חודש יוני 2022. עבור הנשיא פוטין הפסגה הייתה הזדמנות כדי לקדם סדר עולמי חדש כפי שהוא רואה אותו. סרטון מערוץ היוטיוב True inFo, ערוץ ניתוח חדשות גיאופוליטי עצמאי. הערוץ מגדיר את עצמו במשפט 'מה שלא תראה בערוצי הטלוויזיה תוכל למצוא בערוץ שלנו'. 

משבר המזון העולמי

משבר יוקר המחיה

משבר המחסור במזון. מעודכן לתאריך 21/05/2022

משבר יוקר המחיה

משבר יוקר המחיה צפוי להימשך בחודשים הקרובים, גם אם המלחמה באוקראינה תיפסק כעת. סרטון של פטריק בויל, מנהל קרן גידור, פרופסור באוניברסיטה ובנקאי השקעות לשעבר. בערוץ היוטיוב שלו © Patrick Boyle סרטונים עדכניים על מה שקורה בשווקים בעולם. בין היתר תמצאו בערוץ מידע על מסחר בכלים כמותיים ומימון תאגידי. בערוץ גם ראיונות עם האנשים המעניינים ביותר בתעשייה הפיננסית. 

התוכנית הסודית של פוטין לגבי פינלנד ושבדיה

מעודכן לתאריך 19/05/2022

מהי התוכנית הסודית של פוטין לגבי פינלנד ושבדיה? אנליסטים אומרים שלפוטין יש תוכנית סודית למצב החדש הזה. סרטון מערוץ היוטיוב מהנולוגיה © Mahanology המעלה סרטונים המציגים השקפה מציאותית של פוליטיקה, היסטוריה, כלכלה ותרבות גלובלית. מקור שם הערוץ בשמו של אלפרד תייר מהן Alfred Thayer Mahan, גֵאוֹ-אסטרטג והוגה תאוריית העוצמה הימית. רעיונותיו השפיעו על מקבלי החלטות ברחבי העולם ותרמו למרוץ החימוש הימי שקדם למלחמת העולם הראשונה. 

טורקיה ניתקה את הקשר של רוסיה עם סוריה

מעודכן לתאריך 26/04/2022

טורקיה ניתקה את הקשר של רוסיה עם סוריה. טורקיה סגרה את המרחב האווירי שלה בפני מטוסים אזרחיים וצבאיים רוסיים שטסים לסוריה. סרטון מערוץ היוטיוב מהנולוגיה © Mahanology המעלה סרטונים המציגים השקפה מציאותית של פוליטיקה, היסטוריה, כלכלה ותרבות גלובלית. מקור שם הערוץ בשמו של אלפרד תייר מהן Alfred Thayer Mahan, גֵאוֹ-אסטרטג והוגה תאוריית העוצמה הימית. רעיונותיו השפיעו על מקבלי החלטות ברחבי העולם ותרמו למרוץ החימוש הימי שקדם למלחמת העולם הראשונה. 

הצבאות החזקים ביותר בנאט"ו

הצבאות החזקים ביותר בנאט"ו

ערוץ היוטיוב © VSB Defense מעלה סרטונים המשווים בין צבאות בעולם. בסרטונים סקירות עדכניות של אמצעי לחימה וכוחות צבאיים. נכון לחודש ינואר 2022 הערוץ צבר 644K‏‏ ‏מנויים‏ ו- 54,973,731 צפיות. בסרטון הפעם – 10 הצבאות החזקים ביותר של נאט"ו. ארגון האמנה הצפון-אטלנטית, אמנה צבאית שבה מספר מדינות מתחייבות זו לזו תמיכה צבאית.

 

סין מסרבת לעזור לרוסיה

סין מסרבת לעזור לרוסיה. מעודכן לתאריך 17/03/2022

ערוץ היוטיוב מהנולוגיה © Mahanology מעלה סרטונים המציגים השקפה מציאותית גלובלית. מקור שם הערוץ בשמו של אלפרד תייר מהן Alfred Thayer Mahan, גֵאוֹ-אסטרטג והוגה תאוריית העוצמה הימית. רעיונותיו השפיעו על מקבלי החלטות ברחבי העולם. בסרטון הפעם – בשבועות האחרונים דווח בתקשורת העולמית שרוסיה ביקשה מסין תמיכה צבאית וכלכלית בפלישה שלה לאוקראינה. בימים האחרונים דווח שסין אותתה על נכונות לספק סיוע צבאי לרוסיה. היום (17/03/2022)  גורמים סינים הדגישו שהם ישמרו על קווי תקשורת פתוחים בין ארה"ב לסין. שגריר סין באוקראינה, פאן צ'נגדונג אמר כי סין לעולם לא תתקוף את אוקראינה.

הטנקים הרוסיים המובילים

הטנקים הרוסיים המובילים

ערוץ היוטיוב © VSB Defense מעלה סרטונים המשווים בין צבאות בעולם. בסרטונים סקירות עדכניות של אמצעי לחימה וכוחות צבאיים. נכון לחודש ינואר 2022 הערוץ צבר 644K‏‏ ‏מנויים‏ ו- 54,973,731 צפיות. בסרטון הפעם – הטנקים הרוסיים המובילים:   ,T-72, T-80, T-90.

נאט"ו שולחת חיילים לנורווגיה

מעודכן לתאריך 15/03/2922. היום ה-20 לפלישה הרוסית לאוקראינה.

ערוץ היוטיוב מהנולוגיה © Mahanology מעלה סרטונים המציגים השקפה מציאותית גלובלית. מקור שם הערוץ בשמו של אלפרד תייר מהן Alfred Thayer Mahan, גֵאוֹ-אסטרטג והוגה תאוריית העוצמה הימית. רעיונותיו השפיעו על מקבלי החלטות ברחבי העולם. בסרטון הפעם – נאט"ו שולחת חיילים לנורווגיה, התרגיל הגדול ביותר בו מעורבים חיילי נאט"ו בשנת 2022. על רקע המתיחות הגוברת באירופה כתוצאה מהפלישה של רוסיה לאוקראינה. כ-30,000 חיילים, 200 מטוסים ו-50 כלי שיט מ-27 מדינות ישתתפו ב"תרגיל התגובה הקרה 2022".

 

איך פוטין איבד שליטה באוקראינה

איך פוטין איבד שליטה באוקראינה. מעודכן לתאריך 08/03/20223. היום ה- 13 ללחימה.

ערוץ היוטיוב מהנולוגיה © Mahanology מעלה סרטונים המציגים השקפה מציאותית של פוליטיקה, היסטוריה, כלכלה ותרבות גלובלית. מקור שם הערוץ בשמו של אלפרד תייר מהן Alfred Thayer Mahan, גֵאוֹ-אסטרטג והוגה תאוריית העוצמה הימית. רעיונותיו השפיעו על מקבלי החלטות ברחבי העולם ותרמו למרוץ החימוש הימי שקדם למלחמת העולם הראשונה. בסרטון הפעם – פוטין האמין שהוא יפלוש לאוקראינה, זלנסקי יברח. זלנסקי לא ברח, הצבא האוקראיני נלחם והעם האוקראיני לא זורק פרחים על הטנקים הרוסיים אלא בקבוקי תבערה. פוטין והגנרלים שלו עשו שתי טעויות: המעטה בערך האויב והערכת יתר של הכוחות שלהם. מה צפוי לקרות בהמשך?

הטנקים של הצבא האוקראיני

הטנקים של הצבא האוקראיני

ערוץ היוטיוב © VSB Defense מעלה סרטונים המשווים בין צבאות בעולם. בסרטונים סקירות של אמצעי לחימה וכוחות צבאיים של יותר מ -100 מדינות. נכון לחודש ינואר 2022 הערוץ צבר 644K‏‏ ‏מנויים‏ ו- 54,973,731 צפיות. בסרטון הפעם – הכלים הכבדים של כוח השריון האוקראיני. סקירת הטנקים החל מה- T-64 עד ל-  T-84.

מה קורה לנכסי האוליגרכים

אוליגרכים

מה קורה לנכסי האוליגרכים. פטריק בויל הוא מנהל קרן גידור, פרופסור באוניברסיטה ובנקאי השקעות לשעבר. בערוץ היוטיוב שלו © Patrick Boyle סרטונים עדכניים על מה שקורה בשווקים בעולם. בין היתר תמצאו בערוץ מידע על מסחר בכלים כמותיים ומימון תאגידי. בערוץ גם ראיונות עם האנשים המעניינים ביותר בתעשייה הפיננסית. בסרטון הפעם – מה עומד לקרות לשבעת האוליגרכים המקושרים לוולדימיר פוטין לאחר הטלת הסנקציות בעקבות הפלישה הרוסית לאוקראינה?

אוליגרכים

טורקיה מנתקת את רוסיה מסוריה

טורקיה מנתקת את רוסיה מסוריה מעודכן לתאריך 06/03/2022

ערוץ היוטיוב מהנולוגיה © Mahanology מעלה סרטונים המציגים השקפה מציאותית של פוליטיקה, היסטוריה, כלכלה ותרבות גלובלית. מקור שם הערוץ בשמו של אלפרד תייר מהן Alfred Thayer Mahan, גֵאוֹ-אסטרטג והוגה תאוריית העוצמה הימית. רעיונותיו השפיעו על מקבלי החלטות ברחבי העולם ותרמו למרוץ החימוש הימי שקדם למלחמת העולם הראשונה. בסרטון הפעם – שבוע לאחר שאוקראינה ביקשה מטורקיה לסגור את מיצרי הבוספורוס והדרדנלים. (האם טורקיה יכולה לסגור את מיצרי טורקיה?) טורקיה חסמה את המיצרים. טורקיה סגרה את מיצרי הבוספורוס והדרדנלים בפני ספינות מלחמה מכל מדינה, ללא קשר לסטטוס הגבול שלהן לים השחור. סגירת המצר עדיין תאפשר לספינות מלחמה לעבור אם הן יחזרו לבסיס ביתי בים השחור. המהלך גורם לבעיה עבור מוסקבה שכן הוא קוטע את הקשר בין רוסיה לסוריה.

 

המלחמה באוקראינה

הסכסוך האוקראיני-רוסי

המלחמה באוקראינה מעודכן לתאריך 06/03/22 היום ה-11 לפלישת רוסיה לאוקראינה.

פלישת צבא רוסיה לאוקראינה החלה ב-24 בפברואר 2022. יומיים לאחר הכרזת פוטין על "מבצע צבאי מיוחד" בחבל דונבאס שבמזרח אוקראינה הופצצו יעדים ברחבי אוקראינה. יותר מ-200,000 חיילים רוסים התמקמו ברחבי המדינה. מה הוביל לפלישה הרוסית לאוקראינה? מהן היכולות הצבאיות והטכנולוגיות של רוסיה ושל אוקראינה? כיצד הגיב העולם ומהן ההשלכות הגאופוליטיות? כל זה בסרטון מערוץ היוטיוב © InfoScoop

 

האמברגו על הנפט הרוסי

הנפט הרוסי

האמברגו על הנפט הרוסי. מעודכן לתאריך 05/03/2022

פטריק בויל הוא מנהל קרן גידור, פרופסור באוניברסיטה ובנקאי השקעות לשעבר. בערוץ היוטיוב שלו © Patrick Boyle סרטונים עדכניים על מה שקורה בשווקים בעולם. בין היתר תמצאו בערוץ מידע על מסחר בכלים כמותיים ומימון תאגידי. בערוץ גם ראיונות עם האנשים המעניינים ביותר בתעשייה הפיננסית. בסרטון הפעם – האמברגו על הנפט הרוסי. האם המערב יטיל אמברגו על אנרגיה רוסית? מנהיגי המערב איימו על ולדימיר פוטין בסנקציות גורפות על פלישתו לאוקראינה, אך היה ברור שהם ימנעו משיבוש אספקת האנרגיה והעניין כבר לא על הפרק. קנדה, קונה זעירה של אנרגיה רוסית, חסמה יבוא נפט גולמי ובארה"ב הנשיא ג'ו ביידן נתון ללחץ גובר מצד קואליציה מגוונת של רפובליקנים ודמוקרטים, לאסור נפט וגז רוסיים. איך זה ישפיע על שוקי הנפט העולמיים או ישפיע על האינפלציה במערב?

הנפט הרוסי

היסטוריה

בשנת 1973 ארגון מדינות ייצוא הנפט הערביות הנהיג אמברגו נפט על ארצות הברית. הדבר גרם למחירים להמריא  בתקופה קשה עבור ארצות הברית. מחירי הסחורות הסיטונאיות כבר עלו יותר מ-10% בשנה באותה תקופה וחומרי גלם תעשייתיים חשובים רבים היו במחסור. לתעשיית הנפט בארה"ב היה מעט מאוד כושר ייצור עודף, בעקבות  משבר הנפט ארצות הברית החלה לחפש עצמאות אנרגטית כדי למנוע מבעיות כאלה להתרחש שוב בעתיד. במהלך אותה תקופה אירופה הפכה יותר ויותר תלויה ברוסיה לצרכי האנרגיה שלה.

מדוע אירופה מסתמכת כל כך על רוסיה

האיחוד האירופי הוא יבואן האנרגיה הגדול בעולם. הם מייבאים 60% מצרכי האנרגיה שלהם, בעלות של יותר מ-350 מיליארד אירו בשנה. 40% מאספקת הגז הטבעי ויותר מ-25% מהנפט הגולמי של אירופה מגיע מרוסיה. בשנות ה-60 וה-70, אירופה ייצרה בערך את אותה כמות גז טבעי בה השתמשה, אך הייצור החל לרדת ככל ששדות הגז בים הצפוני התרוקנו. הולנד החלה לסגור את שדות הגז, המקור הגדול ביותר של גז טבעי באיחוד. במהלך עשרים השנים האחרונות האיחוד האירופי צמצם את התלות שלו בפחם כדי להגיע ליעדי האקלים שלו. גרמניה העבירה חוק להפסקת הכוח הגרעיני לחלוטין. שלוש תחנות הכוח הגרעיניות האחרונות שלהם אמורות להיות מושבתות בדצמבר הקרוב. גם בלגיה, שוויץ ובריטניה הפחיתו את יכולת ייצור הכוח הגרעיני.

המצב נכון להיום

מנהיגי המערב איימו על פוטין בסנקציות על הפלישה לאוקראינה. אבל האיומים נעשו תוך כדי הימנעות מפגיעה ישירה ביצוא האנרגיה של רוסיה (למען הכלכלה האירופית והן לכלכלת רוסיה). וושינגטון הודיעה שהיא תאסור על הבנקים הגדולים ברוסיה עיבוד תשלומים והוציאה במכוון את Gazprombank, המשרתת את חברת האנרגיה הרוסית Gazprom. הבנקים הרוסיים שמעבדים תשלומי אנרגיה נעדרים מהרשימה שבריסל הסכימה לאסור ממערכת ההודעות Swift. עם זאת נשמעו קריאות לממשלות המערב להגביר את הלחץ על רוסיה. שר החוץ של אוקראינה קרא לממשלות להטיל "אמברגו מלא" על הנפט והגז הרוסי. כמות גדולה של יתרות החוץ של רוסיה כבר הוקפאו אבל כל עוד יצוא הסחורות ימשיך לזרום, מוסקבה תקבל מטבע קשה והפעם הם לא יעשו את הטעות להשאיר את המטבע הזה בהישג ידן של ממשלות מערביות.

מה צפוי הלאה?

לפי הפייננשל טיימס, כ-70% מהנפט הגולמי הרוסי "נאבקים למצוא קונים". ניתן לראות זאת בתמחור שבו, הנפט הגולמי של אוראל הרוסי נסחר בהנחה של יותר מ-18 דולר לחבית בשוק השבוע. אז נכון לעכשיו שום דבר לא מפריע מבחינה חוקית לאף אחד לקנות או למכור נפט גולמי רוסי, אבל שוקי הנפט והספנות מתמחרים את הסיכון שהדבר עשוי להשתנות בהתראה של רגע. אמנם אי הוודאות הזו קיימת, אבל בעלי המכליות יחפשו אספקה ​​במקומות אחרים. זה אומר שגם סוחרי הנפט נזהרים. אירופה כבר הגבירה את היבוא של גז טבעי נוזלי ומילאה מחדש חלק ממאגרי הגז, אך אין תחליף מהיר לרוסיה שניתן להביא בטווח הקצר.

אז יהיה אמברגו?

האם המערב יכול להטיל אמברגו על הנפט והגז הרוסי? האם אמברגו כזה ישפיע על רוסיה? ועד כמה מדינות המערב היו פוגעות בעצמן על ידי כך? אמברגו אירופאי יכול לקרות, אבל זה לא יהיה קל. מצב שבו שותפת הסחר היחידה של רוסיה היא סין כנראה לא יהיה עמדה אטרקטיבית עבור פוטין. הכלכלה אמנם לא מצליחה, אבל היא עדיין מתפקדת מה שמאפשר להנהגה לטעון שהיא שורדת ומנצחת "במלחמה הכלכלית". כל זה מסובך, ואין כאן ניצחונות קלים לאף אחד.

מטוסים רוסיים בשמי שבדיה

מטוסים רוסיים בשמי שבדיה

ערוץ היוטיוב מהנולוגיה © Mahanology מעלה סרטונים המציגים השקפה מציאותית של פוליטיקה, היסטוריה, כלכלה. ותרבות גלובלית. מקור שם הערוץ בשמו של אלפרד תייר מהן Alfred Thayer Mahan, גֵאוֹ-אסטרטג והוגה תאוריית העוצמה הימית. רעיונותיו השפיעו על מקבלי החלטות ברחבי העולם ותרמו למרוץ החימוש הימי שקדם למלחמת העולם הראשונה. ב- 02/03/22, 7 ימים לאחר שרוסיה פתחה במלחמה עם אוקראינה, ארבעה מטוסי קרב רוסיים, שני מטוסי סוחוי SU-27 ושני סוחוי SU-24 חדרו למרחב האווירי השוודי מזרחית לאי גוטלנד בים הבלטי, חיל האוויר השוודי תיאר את התקרית כ"חמורה במיוחד" וכינה את פעולות רוסיה בלתי מקצועיות וחסרות אחריות. התקרית התרחשה באותו יום שבו השתתפו כוחות ההגנה הפיניים והשוודיים בתרגיל צבאי משותף.

בועת הנדל"ן בעקבות הקורונה

בועת הנדלן

בועת הנדל"ן בעקבות הקורונה

פטריק בויל הוא מנהל קרן גידור, פרופסור באוניברסיטה ובנקאי השקעות לשעבר. בערוץ היוטיוב שלו © Patrick Boyle סרטונים עדכניים על מה שקורה בשווקים בעולם. בין היתר תמצאו בערוץ מידע על מסחר בכלים כמותיים ומימון תאגידי. בערוץ גם ראיונות עם האנשים המעניינים ביותר בתעשייה הפיננסית. בסרטון הפעם – במהלך מגפת הקורונה מחירי הבתים עלו אפילו מהר יותר ממה שהם עלו בתקופה שקדמה למשבר הפיננסי של 2007. האם מתפתחת בעולם בועת דיור?  

בועת הנדלן