סבאלברד

באתר זה מה זה (זהמהזה) zemaze.co.il, מיזם שיתופי חברתי להעלאת סרטונים מכל העולם עם כתוביות בעברית תמצאו סרטונים תחת הערך סבאלברד.

סבאלברד – היישוב הצפוני ביותר בעולם

לונגיירבין-סבאלברד

סבאלברד – היישוב הצפוני ביותר בעולם. ערוץ היוטיוב החינוכי וריטסיום © Veritasium "אלמנט של אמת" הוקם בשנת 2011 על ידי מנחה הטלוויזיה דרק מולר Derek Muller. בערוץ סרטוני הסבר במגוון נושאים כמו פיזיקה מדע וטכנולוגיה. מספר סרטונים של הערוץ זכו בפרסים בפסטיבלי מדע. נכון לחודש ינואר 2023 הערוץ צבר 13,300,000 מנויים ו- 1,901,575,978 צפיות. הסרטון הפעם- מסע בלונגיירבין, העיר הגדולה ביותר באיים, היישוב הצפוני ביותר בעולם הנמצא מרחק של 1300 ק״מ מהקוטב הצפוני.

עוד על האיים

האיים הם איזור מלא בקרחונים, שלג ומים קפואים. נכון לשנת  2020 אוכלוסייתו סבאלברד כוללת 2,969 נפשות. כ-56% מתוכם נורווגים והשאר זרים. השפה הרשמית בסבאלברד היא נורווגית. רוסית מדוברת במושבות הרוסיות.

לונגיירבין היא עיר הבירה של הארכיפלג וושוכנת באי שפיצברגן. אוכלוסיית העיר מונה יותר מ-2,000 תושבים והיא נחשבת ליישוב הקבע הצפוני ביותר בעולם המונה יותר מ-1,000 איש.

האיים שייכים לנורווגיה שלקחה בעלות עליהם בשנות ה-20 של המאה הקודמת. עד אז הם היו שטח הפקר שלא שייך לאף מדינה. נורווגיה התחייבה לא לעשות שימוש צבאי באיים, לשמור על אוצרות הטבע של סבאלברד ולאפשר לכל המדינות החתומות על האמנה לנצל את משאבי האיים ("אמנת סבאלברד").

עוד משנות ה-50,אסור למות בלונגיירבין. גילו שהגופות בבית הקברות אינן נרקבות במזג האוויר הקפוא. בגופות של תושבים שמתו משפעת בשנת 1917נמצאו דגימות חיות של הווירוס. לכן מי שחי כאן לא יוכל להיקבר במקום. אנשים שמגיעים לסוף חייהם מוטסים לאוסלו שם יבלו את ימיהם האחרונים.

נשים בהריון אינן יכולות ללדת על האי כי אין בו בתי חולים. שבועות לפני הלידה הן נאלצות לטוס לאוסלו ומורשות לשוב לביתן שבועות לאחר הלידה.