מצלמה נסתרת

באתר זה מה זה (זהמהזה) zemaze.co.il, מיזם שיתופי חברתי להעלאת סרטונים מכל העולם עם כתוביות בעברית תמצאו סרטונים תחת הערך מצלמה נסתרת.

איך להתעשר בקלות בדרום קוריאה

 

איך להתעשר בקלות בדרום קוריאה. תרגום תוכן, סרטון מערוץ היוטיוב © Le Meilleur Du Pire (הטוב שבגרוע ביותר).

תעשיית ההלשנות

בדרום קוריאה כל אזרח הוא מודיע פוטנציאלי המתוגמל בכל פעם שהוא חושף עבירות על החוק. עבור חלק מהאזרחים העניין הפך למקצוע רווחי מאוד.

מון סוואנג גר בסיאול והצלחתו בחיים היא בזכות כישרון שיכול להכניס הרבה כסף בדרום קוריאה. מון יודע איך לתעד קוריאנים שעוברים על החוק במטרה שייענשו. "אתה רואה את המצלמה שלי מצלמת את המכונית מלפנים? אם הנהג זורק בדל סיגריה מהחלון, היא מצלמת את ההפרה שלו ואת לוחית הרישוי שלו. אני צורב את התמונות בתקליטור ושולח אותן לעירייה. דיווח על העבירה הזו מכניס לי 50,785 וון קוריאני (138 ₪)".  סוואנג מעריך שב-13 שנים הרוויח מהלשנות כמיליארד מאה שמונים מיליון וון (3,2 מיליון ₪).

לדברי מון  המדינה יצרה את המערכת הזו שמתגמלת אזרחים שמדווחים על פשעים כיוון שאין לה מספיק כוח אדם. עבור מון דיווח הוא עבודה שאי אפשר לאלתר, הוא גם הקים  אקדמיה המתמחה בכך,

על קיר משרדו של מון תמונות מהונאות שחשף – בנזין מזויף בתחנת דלק ומסעדה בה תיעד חרקים ושיער באוכל. בית הספר של מון מכשיר מדי שנה 300 חניכים מלשינים שמשלמים 298,000 וון (809 ₪) עבור מפגש בן יומיים. לבית הספר מגיעים בעיקר מובטלים שמצפים להרוויח בין  8,000,000 ל- 10,000,000 וון לחודש  (24,000 ₪ 28,000  ₪). חומר הלימוד כולל 336 עבירות, מהשלכת אשפה במרחב הציבורי ועד להעלמת מס.

היעדים העיקריים – מסעדות ובתי ספר פרטיים

על פי החוק הדרום קוריאני מסעדות חייבות לציין על גבי התפריט שלהם את מקור המוצרים שהן מגישות. הרבה מסעדות לא מקפידות על כך, ברוב המקרים מקור האורז לא מצוין. התיעוד בעזרת מצלמה נסתרת יכול להכניס למלשין למשרד התברואה עד 893,500 וון (2,428 ₪).

מון סוואנג לא מסתפק בהדרכת תלמידיו, העסק שלו משגשג שכן הוא גם מוכר להם את הציוד הנדרש. בין המכשירים – מצלמה מוסתרת בתוך שעון ומצלמה מוסתרת בתוך כפתור חולצה בעלות של 1,787,000 וון (4,856 ₪).

הכנסה של קרוב ל- 70,000 ש"ח לחודש

כ- 3,000 מלשינים עובדים באופן קבוע בסיאול. קים, בוגרת בית הספר של מון נחשבת לאחת המנוסות ביותר בתפיסת עבריינים. תוך כדי נהיגה ברכב ה- 4X4 היוקרתי שלה היא מספרת שיום לפני כן צילמה במועדון קריוקי שם מכרו אלכוהול באופן לא חוקי ובנוסף העסיקו זונות שהוצעו ללקוחות. לדבריה היא אמורה לקבל 744,475 וון (2,023 ש"ח). יונג, חברתה של קים שיושבת ברכב לידה אומרת שהיא עצמה לא עובדת הרבה כרגע. קים אומרת שבחודש בו היא לא עובדת הרבה היא מגיעה ל- 7,445,000 וון (20,231 ₪) ובחודשים בהם היא עובדת הרבה היא מגיעה ל- 25,324,000 וון (68,786 ₪).

תיעוד במסעדה

המצלמה מתלווה לקים וחברתה יונג. הן נכנסות למסעדה במטרה לבדוק אם  מקור המצרכים מצוין בתפריט כנדרש על פי החוק הקוריאני. מקור האורז ובשר הבקר מצוינים אבל מקור בשר החזיר לא מוזכר. קים מצלמת את התפריט במצלמה המוסתרת בתיק שלה. בעקבות הדיווח למשרד החקלאות, צפויים  להגיע פקחים למסעדה ולקנוס את הבעלים. בהמשך קים וחברתה צפויות לחלוק ביניהן את הפרס, 402,000 וון (1,092 ₪).

וגם מכוני יופי ובתי ספר פרטיים

אבל שתי השותפות אינן שבעות, הן נכנסות למכון יופי. קים  מתעדת במצלמה נסתרת טיפול עור באמצעות אולטרא סאונד שאינו חוקי שיונג מקבלת. משם 2 הנשים ממשיכות לבית ספר פרטי. בבית הספר קים ויונג מתעדות את המנהל  כשהוא מפרט את המחירים המופקעים שהוא גובה על השיעורים. שתיהן לא רואות במעשיהן דבר בלתי מוסרי אלא מעשה אזרחי. קים אומרת שבעבר 90% מבתי הספר הפרטיים גבו מחירים מופקעים ובזכות מלשינים כמותם המחירים ירדו. תוך כמה שעות בהן המצלמה התלוותה לשתי הנשים הן עשו רווח של 1,101,000 וון (3,237 ₪).

הכסף לא מגיע מיידית אבל יגיע בקרוב מאוד

קים צריכה למלא טפסים, למלא הצהרה ולצרף את סרטוני הוידיאו המוכיחים את העבירות. לאחר בדיקות הגופים האחראיים היא תקבל הודעת SMS המפרטת את גובה התמורה שתקבל. קים מראה הודעה שקיבלה מרשות המיסים, 1,459,000 וון (3,966 ₪) הועברו לחשבון הבנק שלה בגין הוקעת העלמת מס.

עד היום קים הרוויחה קצת יותר מ- 357 מיליון וון, קרוב למיליון ₪.

קולות מחאה על השיטה

מול הרווחים האלה עולים קולות מחאה בקוריאה נגד השיטה הזאת, בעיקר מצד  בעלי בתי הספר הפרטיים שהפכו ליעד פופולארי למלשינים המונעים ע"י תגמולים עסיסיים. לדברי אחד המנהלים הם הפכו לשעירים לעזאזל של השיטה הזאת. כאשר בית ספר מקבל תלונה ראשונה הוא נקנס אבל תלונה נוספת עשויה להוביל לסגירתו. לטענתו השימוש של המשטרה   באזרחים להלשנה הופך את דרום קוריאה למשטר קומוניסטי.