משחקי הכס

באתר זה מה זה (זהמהזה) zemaze.co.il, מיזם שיתופי חברתי להעלאת סרטונים מכל העולם עם כתוביות בעברית תמצאו סרטונים תחת הערך משחקי הכס.

נבואות משפחת סימפסון שהתגשמו

תרגום תוכן, סרטון מערוץ היוטיוב © Wonderlane.

הסדרה 'משפחת סימפסון' המשודרת מאז 1989 עם למעלה מ-700 פרקים היא סדרת האנימציה הארוכה ביותר בעולם. לאורך השנים כותבי התוכנית חזו שוב ושוב אירועים שמאוחר יותר אכן התרחשו, ביניהם  שטראמפ יהפוך לנשיא ארה"ב, ההסתערות על בניין הקפיטול בארה"ב או המצאת האייפון. בסרטון הפעם 7 תחזיות נוספות ממשפחת סימפסון שהתגשמו, המצאות טכניות מדהימות, הצהרה של הומר שהפתיעה פיזיקאים ברחבי העולם ותחזית הסכסוך באוקראינה.

משחקי הכס

אחת התחזיות שמראה עד כמה משפחת סימפסון מדוייקת להפליא ביכולת לחזות לפעמים את העתיד. בעוד מעריצי משחקי הכס בכל העולם תהו לגבי סדרת הפנטזיה ולאילו אירועים הם יכלו לצפות בגמר, הם יכלו לצפות בזה בפרק של סימפסון שנקרא 'The Slavsons’, שנתיים לפני שתוכנית הפנטזיה הפופולרית הסתיימה. למעשה  מלכת הדרקונים דאינריז משתגעת והעיר כולה עולה בלהבות וזאת למרות שכל אזרחי העיירה נכנעו מזמן. זה בדיוק מה שקרה בפועל ב- 'משחקי הכס' בפרק 5 בעונה השמינית ב-2019. במשפחת סימפסון נראתה המשפחה הצהובה מתרוצצת ב- 'נחיתת המלך' (Kings Landing) שנתיים קודם לכן וניתן היה לראותם מצילים את עצמם מעל חומות העיר. ממש כמו בפרק המקורי, דרקון שהתפרע עף מעל העיר והעלה אותה לחלוטין באש עם הלהבות שלו. אותו כאוס התרחש בגמר משחקי הכס האמיתי ואולי היוצרים קיבלו בעצם השראה ממשפחת סימפסון.

היקום הוא בצורת סופגניה

התחזית ממשפחת סימפסון שאמורה להדהים בעתיד את הפיזיקאים בכל העולם. בפרק 22 מהעונה העשירית ב-1999, הומר סימפסון מדבר עם גאון הפיזיקה סטיבן הוקינג ומציג את התיאוריה שלו על כך שהיקום בצורת סופגניה. סטיבן הוקינג משיב שהתאוריה הזו כל כך מרתקת שאולי הוא יצטרך לגנוב אותה. גם אם הרעיון של יקום בצורת סופגניה נשמע כמו בדיחה. אסטרופיזיקאים ידועים רבים העלו בשנים האחרונות את ההנחה שהיקום שלנו הוא באמת בצורת סופגניה, יותר מ-20 שנה לאחר שהתיאוריה הזו הופיעה במשפחת סימפסון. הניו יורק טיימס אפילו פרסם על זה מאמר. יקום בצורת סופגנייה יסביר למשל מדוע ישנן גלקסיות רחוקות מכדור הארץ שעדיין ניתן לצפות בהן מטלסקופים על פני כדור הארץ. אגב, זאת לא הייתה התחזית היחידה ממשפחת סימפסון שהפתיעה מדעני טבע. למעשה, תחזיות מתמטיות ופיזיות נכונות הופיעו לעתים קרובות יותר בסדרה. וזה לא מקרי, אחד מתסריטאי הסדרה,דייוויד אקס. כהן לימד מתמטיקה ופיזיקה באוניברסיטת הרווארד לפני שהחל לכתוב עבור הסדרה וסביר להניח שהוא לא יחמיץ את ההזדמנות לשלב את הידע המדהים שלו לתוך משפחת סימפסון.

פרשת הציטוטים של ה- NSA (הסוכנות לביטחון לאומי של ארצות הברית)  

גם את זה משפחת סימפסון חזו שנים לפני כן. שערוריית הריגול של ה-NSA משנת 2013 כאשר אדוארד סנודן, עובד לשעבר של הסוכנות חשף שה-NSA עקבה אחרי אנשים ברחבי העולם וניתחה את הנתונים שלהם. אפילו פוליטיקאים זרים בכירים היו במעקב של ה-NSA ולכן נוצרה זעקה עולמית. עד לחשיפה של אדוארד סנודן איש לא היה מודע לאפשרויות הטכניות הנרחבות של ה-NSA לרגל אחרי אנשים בכל מקום ובכל זמן. ליוצרי משפחת סימפסון היה את הרעיון הזה כנראה כבר 6 שנים לפני כן. בפרק מהסדרה מ-2007  יושבים ב-NSA אינספור עובדים במשרדי ענק, שמאזינים לכל שיחה פרטית של אזרחים רגילים ומורידים את המידע. לפי המידע מאדוארד סנודן ונתונים מוויקיליקס רעיון כזה אינו רחוק מדי מהמציאות.

דג בעל 3 עיניים

בפרק 'דג טרי עם שלוש עיניים' מהעונה השנייה של סימפסון ב-1991 בארט וליסה יוצאים לדוג באגם ליד תחנת הכוח הגרעינית ספרינגפילד. תוך כדי כך הילדים תופסים דג בעל שלוש עיניים שכנראה עבר מוטציה עקב קרינה מתחנת הכוח הגרעינית. לאחר מכן הפרק ממשיך לדון בסכנות של כוח גרעיני עבור הסביבה. 20 שנה לאחר מכן ב-2011, הפרק הזה של משפחת סימפסון הפך למציאות. באגם ליד העיר קורדובה בארגנטינה, נתפס דג עם שלוש עיניים. אולי זאת לא הייתה סתם  מוטציה של הטבע. באגם אליו מוזרמים מים רותחים מתחנת הכוח הגרעינית המקומית, ממש כמו בפרק של משפחת סימפסון. חוקרי סביבה בארגנטינה האשימו את הקרבה לתחנת הכוח וזו הסיבה שהמים כבר לא מוזרמים ישירות לאגם.

הפלישה הרוסית לאוקראינה

תחזית סימפסון מהפרק 'הומר מצטרף לצי' משנת 1998, מה שהפך לאחרונה לאמיתי בצורה מפחידה. בפרק רואים שהתפרקות ברית המועצות הייתה רק תרגיל של רוסיה ושהכוח הצבאי בעצם עדיין קיים. ברגע הבזק, טנקים וחיילים מופיעים שוב, כמו גם חומת ברלין, והעולם מאוים על ידי ברית המועצות, שלמעשה האמינו שהיא מתה. למעשה אפילו מלחמה בין רוסיה לארה"ב נרמזת. הקטע הזה מהפרק הישן של סימפסון הפך עכשיו לוויראלי באינטרנט מאז תחילתו של הסכסוך באוקראינה ומתפרש כתחזית של אירועים אקטואליים. למעשה, בין מה שקרה בסדרה לאירועים בפועל יש הקבלות מדהימות, בפרט התיאור שרוסיה עדיין כמהה לגדולתו הישנה של האיחוד הסובייטי. ואכן פוטין הכריז כמה פעמים באופן גלוי למדי שלמעשה אוקראינה שייכת לרוסיה ורבים חושדים שהרעיון הזה גרם גם למתקפה על המדינה. יוצרי הסדרה אפילו הוציאו הצהרה על התחזית הזו והסבירו שהם חששו מנעוריהם שרוסיה תתקוף מדינות אחרות כדי להחזיר את גדולתה של המעצמה הסובייטית הישנה. עם זאת, יוצרי התוכנית לא ציפו שרוסיה באמת תתקוף את אוקראינה.

מציאות וירטואלית

נושא שצובר תאוצה לאחרונה, משקפי VR שתרכיבו ואז תוכלו לטבול את עצמכם במציאות וירטואלית. Meta, החברה שנודעה בעבר כפייסבוק, מתכננת ליצור עולמות ענק שבהם ממש הכל יהיה אפשרי למעשה. הנושא כבר כוסה בסרטים כמו 'שחקן מספר אחת' ('Ready Player One') שמתרחש בעולם וירטואלי כזה. ובעצם אתם יכולים אפילו לקנות משקפי VR ולשחק איתם בבית כבר כמה שנים. אבל  העניין הזה הוזכר במשפחת סימפסון עוד בשנת 1993, לפני כמעט 30 שנה. בפרק 'הומר יוצא לדרך' ליסה מנסה משקפי VR בשיעור היסטוריה ומטיילת למעשה לזמנים של ג'ינגיס חאן, שם היא מדברת עם המצביא.

פרס נובל לכלכלה לפרופ' הולמסטרום

בפרק משנת 2010 מילהאוס, ליסה, מרטין וילדים אחרים הימרו על מי יהיה הזוכה בפרס נובל לכלכלה וצופים במתח בטקס הענקת הפרס. מילהאוס הימר על פרופסור בנגט הולמסטרום וטעה כי הזוכה בפרק היה ג'גדיש בגוואטי. ב-2016, 6 שנים אחרי הפרק של סימפסון, פרופ' הולמסטרום זכה למעשה בפרס הנכסף והתחזית של מילהאוס התגשמה בסופו של דבר. עבור הפרופסור זה בהחלט היה קצת מפחיד שהפרס החשוב ביותר בקריירה שלו נחזה בסדרת אנימציה, במיוחד בגלל שהוא עצמו לעולם לא ציפה לזה.